Menu

Library Board of Trustees

The Augusta-Richmond County Public Library Board of Trustees consists of 13 members, representing the Richmond County Districts, the County Commission, and the Richmond County Legislators. The Members are:

Ms. Gwendolyn Rountree. Ms. Rountree is a legislative representative to the Board. Term expiration: March 31, 2022.

Ms. Lillie Hamilton. Ms. Hamilton is a legislative representative to the board. Term expiration: March 31, 2022.

Ms. Jacquelyn Dixon. Ms. Dixon represents District 1. Term expiration: January 1, 2021.

Ms. Ronic West. Ms. West represents District 2. Term expiration: March 31, 2019.

Ms. Beatrice F. Green. Ms. Green represents District 4. Term expiration: March 31, 2019

Ms. Marian T. Brown. Ms. Brown represents District 5. Term expiration: March 31, 2021

Mr. Roy Jones. Mr. Jones represents District 6. Term expiration: March 31, 2019

Ms. Sue Pittman. Ms. Pittman represents District 7. Term expiration: March 31, 2021

Mr. Phillip Williams. Mr. Williams represents District 8. Term expiration: March 31, 2021

Ms. Beverly M. Tarver. Ms. Tarver represents District 9. Ms. Tarver is the board president. Term expiration: March 31, 2021

Mr. David Scott. Mr. Scott represents District 10. Mr. Scott is also a representative of the Young Mens Library Association. Term expiration: March 31, 2021

Mr. John Clarke. Mr. Clarke is the County Commission’s representative to the Library Board, and serves in an Ex Officio capacity on the board.

Mr. Erika Bobbitt. Ms. Bobbitt is the President of the Friends of the Library, and serves in an Ex Officio capacity on the Board.

 

To contact a Library Board member, please call the library at 706-821-2600, or send email.